Прийом дітей в інклюзивну групу закладу дошкільної освіти

Дітям з особливими освітніми потребами дошкільного віку гарантоване законом право здобувати освіту в інклюзивних групах дошкільних навчальних закладів за місцем проживання. Як комплектують інклюзивні групи та які документи подають батьки.

Для України інклюзивна освіта – досі педагогічна інновація. До неї здебільшого не готові ані адміністрація дошкільного закладу, ані педагоги.

До того ж у дошкільному закладі необхідно:

• створювати середовище, адаптоване до потреб дітей зособливими освітніми потребами
  • добирати спеціально фахівців,зокремаасистента вихователя
  • розроблювати індивідуальні програми розвитку
  • проводити заходи, що виключають стихійну інтеграцію «особливих» дітей.

Комплектування інклюзивних груп

Інклюзивні групи в дошкільних закладах комплектують заПорядком комплектування інклюзивних груп удошкільних навчальних закладах.

Наповнюваність інклюзивної групи—до 15-ти осіб. У такі групі— не більше трьох дітей з особливими освітніми потребами, зокрема й зінвалідністю.

Кількість дітей з ООП в інклюзивній групі залежить від складності порушення у дитини та обсягу необхідної підтримки й допомоги від дорослого. Тобто в інклюзивній групі може бути лише одна дитина, якщо їй потрібен постійний супровід.

Діти з ООП можуть перебувати в інклюзивній групі ДНЗ до семи-восьми років, якщо:

· є відповідний висново кпсихолого-медико-педагогічної консультації (він рекомендаційний!)

· на це вказують рівень і ступінь порушення.

Документи для зарахування дитини до інклюзивної групи

Приймає дітей до інклюзивних груп завідувач/директор дошкільного закладу.

Батьки дитини з особливими освітніми потребами мають подати такі документи:

основні додатково
заява прийняти їхню дитину до дошкільного закладу копія медичного висновку про дитину-інваліда віком до 18років, наданого лікарсько-консультативною комісією, або копія посвідчення особи, яка одержує державну соціальну допомогу
медична довідка про стан здоров’я дитини з висновком лікаря про те, що вона може відвідувати дошкільний навчальний заклад висновок ІРЦ
довідка дільничного лікаря про епідеміологічне оточення копія індивідуальної програми реабілітації дитини-інваліда
свідоцтво про народження дитини направлення місцевого органу управління освітою

Дітей до ДНЗ приймають будь-коли протягом календарного року.

Медичний висновок

Медичний висновок про дитину-інваліда віком до 18 років (ф.080/о) оформлює лікарсько-консультативна комісія дитячого лікувально-профілактичного закладу за місцем проживання.

Цей документ надають після огляду дитини за наявності виписки з медичної карти стаціонарного хворого (ф. 027/о) або консультативного висновку спеціаліста (ф.028/о).

Висновок ІРЦ

Висновок необхідний, щоб педагоги мали змогу:

• створити сприятливе розвивальне середовище
  • врахувати:

– особливості психічного розвитку
– можливості
– потреби
– навички
– практичний і соціальний досвід дитини
– особливості засвоєння знань.

Рекомендації ІРЦ надважливі при розробленні індивідуальної програми розвитку.

Під час індивідуального супроводу

• працівники ведуть щоденник спостережень, формують портфоліо дитини тощо

Направлення місцевого органу управління освітою

Поки що потрібний документ. Адже батькам (особам, які їх замінюють) можуть відмовити у зарахуванні їхньої дитини з особливими освітніми потребами до дошкільного закладу.

Зауважте!

Дитина з особливими освітніми потребами має право відвідувати ДНЗ за місцем свого проживання без будь-яких дозволів і направлень.

Протипоказання для прийому дитини до інклюзивної групи:

• ІІІ і IV ступені порушень функцій організму, які не сумісні зперебуванням дитини в організованому колективі
  • усі захворювання в періоді розпалу
  • хронічні захворювання в стадії загострення
  • захворювання, що потребують стаціонарного лікування
  • гострі інфекційні захворювання (до закінчення строку карантину).